W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć, skąd ten nagły skok hobbystyczny, co potrzebne jest, aby rozpocząć przygodę z domowymi nalewkami oraz jakie mogą być ich zastosowania. Powody i sposoby wykorzystania alkoholi rozważymy również pod kątem mody, skupiając się, jak wskazuje tytuł, na butelkach.
Czy trudno jest zacząć przygodę z domowymi nalewkami? To wyzwanie godne twoich ambicji!
Postawione pytanie należy do kategorii łatwych. Zupełnie nietrudno. Tak naprawdę wystarczy tylko szczypta cierpliwości, podstawowe umiejętności obróbki owoców, duży słoik, a do rozlewania kilka butelek z nakrętkami lub korkami. Zacznij od postawienia sobie pytania, jakie smaki nalewek, lub po prostu owoców, lubisz. Następnie zaopatrz się w odpowiednią ilość surowca, koniecznie ze sprawdzonych źródeł. Raczej unikaj kupowania owoców czy ziół w marketach. Najlepiej sprawdzą się te prosto od rolnika czy zebrane z własnego podwórka. Zapytaj też seniorów rodziny o sprawdzone przepisy, a jeśli takowych nie znają, przeszukaj internet lub książki o nalewkach. Po nastawieniu nalewki trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość. Oznacza to niekiedy długie miesiące, w czasie których nalewka oczekiwać będzie w ciemnym i chłodnym miejscu. Nie należy w tym czasie otwierać słoika czy próbować, należy zaufać całemu procesowi. Owoce, słoik, cukier… te rzeczy bez problemu znajdziesz lub kupisz w swoim najbliższym otoczeniu. Trudniej sprawa ma się z butelkami i nakrętkami lub korkami.
Jak dobrać odpowiednie butelki na nalewki? Mamy dla ciebie sporo przydatnych sugestii
Aby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, należy zadać kilka pytań pobocznych. Mianowicie, zacznijmy od tego, czy nalewka zostanie u ciebie, jako twórcy, czy zostanie rozdana krewnym i znajomym. Jeśli zamierzasz ją wykorzystywać we własnym zakresie, nalewkę możesz rozlać do butelek używanych, dając im tym samym drugie życie. Mogą być to butelki po wódce czy innym alkoholu, ale także po soku czy przecierze. Jeśli natomiast planujesz obdarować swoimi wyrobami najbliższych, zdecydowanie zaopatrz się w eleganckie, nowe butelki specjalnie do tego produkowane. Tu pojawia się znów sprawa do rozważenia – małe czy duże? To zależy od tego, ile nalewki wyprodukowałeś i jakimi ilościami chcesz podzielić się z innymi. Pytanie również, czy chcesz je okleić etykietami, a jeśli tak, to w jakim rozmiarze. Warto wszystko zaplanować już na początku, żeby, robiąc zakupy, dokonać dobrego i przemyślanego wyboru. Zobacz, jak szeroki jest dostępny na rynku asortyment.
Czy butelka z domową nalewką to dobry pomysł na prezent? Wiemy, że tak, teraz tylko wybrać odpowiednią!
Nie ma wątpliwości, czy jakikolwiek własny wyrób będzie dobrym prezentem dla najbliższych. Oczywiście, że tak, ponieważ włożone zostały w niego czas, wiedza i serce. Taki podarek ma dużo większą wartość niż jakikolwiek inny kupiony w sklepie. Taka nalewka sprawdzi się także podczas organizacji przyjęcia, na przykład weselnego. Od kilku lat przyjęła się zasada, że przy talerzyku i winietce z imieniem i nazwiskiem każdy gość znajdzie również mały prezencik od pary młodej. W roli tego upominku świetnie sprawdzi się buteleczka domowej nalewki. Przygotowanie ich nie jest wielką trudnością, bowiem buteleczki mogą być o objętości zaledwie sto czy dwieście mililitrów. Sumarycznie, na średniej wielkości wesele, wystarczy zaledwie kilka litrów domowego trunku.
butelki na domowe wine
A co z walorami dekoracyjnymi? Czy butelki na nalewkę mogą być ozdobą?
To zaskakujące dla niektórych, ale faktycznie domowy alkohol może przyozdobić smutne regały w salonie czy jadalni. Wystarczy, że nalewkę przelejesz do eleganckich, a przede wszystkim estetycznych butelek, w takim samym lub drastycznie różnym kształcie i rozmiarze, a otrzymasz miłą dla oka dekorację. Szyku doda ustawienie różnych nalewek, różniących się oprócz składu i smaku również kolorem substancji. Wybierz styl butelek współgrający z twoim salonem. Jeśli przeważa w nim glamour, wszędzie są biele oraz wysoki połysk, dobrym rozwiązaniem będą butelki wąskie, delikatne, wysokie. Jeśli natomiast twoja jadalnia to swojski klimat, pełen barw i kształtów, z kolorowym obrusem na stole i kwiatami wokół, możesz pozwolić sobie na szaleństwo w wyborze butelek na nalewkę. Nic cię nie ogranicza poza wyobraźnią.
Bycie eko a produkcja własnych alkoholi – to bardzo bliskie tematy. Zobacz, dlaczego!
Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie życia zgodnego z ekologią i środowiskiem niż własne wyroby. To ważne, ponieważ przeciwdziałasz dzięki temu wszechogarniającemu konsumpcjonizmowi. Jest to także dobra okazja na powtórne wykorzystanie surowców takich, jak szklane słoje czy butelki na nalewki. Możesz je wykorzystywać wielokrotnie; gdy tylko opróżnisz je z poprzedniego trunku, wstaw je do zmywarki i ciesz się nimi ponownie. Wymianie podlegają jedynie korki, chyba że wykorzystywane były przez ciebie te plastikowe. Wtedy również wystarczy je umyć. Dzięki temu nie musisz kupować co roku nowych butelek na nalewki, co pomaga zaoszczędzić pieniądze.