×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
środa, 13 październik 2021 19:20

Kim jest neuropsycholog i kiedy wizyta u niego jest potrzebna?

Neuropsycholog Neuropsycholog pixabay

Kim jest neuropsycholog?

Neuropsychologia to nauka zajmująca się poznawczymi funkcjami mózgu, czyli myśleniem, uwagą, pamięcią.

Dodatkowo ta dziedzina nauki koncentruje się na ludzkiej osobowości, zdolnościach językowych i emocjach.Nauka ta jest częścią psychologii klinicznej, dlatego też najważniejsza jest diagnoza pacjentów oraz późniejsza terapia. Neuropsycholog to specjalista, którego zainteresowania znajdują się na pograniczu medycyny i psychologii. Zadaniem neuropsychologa jest przede wszystkim ocena funkcji poznawczych i diagnozą zaburzeń zachowania i osobowości. Ten specjalista musi posiadać wiedzę z zakresu psychologii, neurofizjologii, psychiatrii oraz neurologii. Warto pamiętać także o tym, że neuropsycholog pisze opinie do różnego rodzaju diagnoz, na przykład do sądu lub ZUSu.

Czym zajmuje się neuropsycholog?

W codziennej pracy do najważniejszych zadań neuropsychologa można zakwalifikować:

  • diagnoza zaburzeń funkcji poznawczych i zaburzeń zachowania
  • łagodzenie lub całkowite eliminowanie zaburzeń,
  • prowadzenie terapii,
  • profilaktyka zaburzeń.

Neuropsycholog bada takie funkcje jak uwaga, koncentracja, pamięć, prawidłowe widzenie, myślenie, rozumienie, kojarzenie, refleks. Szczególne znaczenie z punktu widzenia pacjenta ma wybór dobrego neuropsychologa, na przykład na stronie https://harmonia.luxmed.pl/

Kiedy warto udać się do neuropsychologa?

Na wizytę u neuropsychologa powinny udać się osoby z podejrzeniem takich zaburzeń jak Alzheimer, Parkinson, a także pacjenci po wypadkach, urazach, różnych chorobach neurologicznych. Ten specjalista może pomóc także w przypadku udaru mózgu lub niedowładów. Badanie u neuropsychologa opiera się na sprawdzeniu różnych funkcji pacjenta, na przykład percepcji wzrokowej, orientacji przestrzennej, pamięci, mowy, zdolności motorycznych, zaburzeń zachowania, osobowości i afektu. Badanie i terapia mogą obejmować zarówno leczenie ambulatoryjne (na przykład po urazach, wypadkach), jak i leczenie stacjonarne, w formie indywidualnych wizyt u neuropsychologa.

Jakie są cele badania u neuropsychologa?

Celem badania neuropsychologicznego jest stwierdzenie, czy pacjent dobrze radzi sobie w życiu codziennym, a także czy jego funkcjonowanie jest zdrowe. W ten sposób można ustalić plan rehabilitacji oraz terapii, a następnie ewaluacji postępów leczenia. Badanie u neuropsychologa pozwala także na ustalenie, jakich metod pomocy potrzebuje pacjent. Warto zaznaczyć, że opinia tego specjalisty ma szczególne znaczenie w kontekście kwestii formalnych, na przykład orzecznictwa w ZUSie, a także w sądzie oraz w miejscu zatrudnienia.