×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
czwartek, 27 kwiecień 2023 10:07

Jak wybrać obrożę dla swojego psa?

akcesoria dla psów akcesoria dla psów pixabay

Obroża dla psa pełni kilka funkcji, jednak najważniejszymi jest zapewnianie możliwości przypięcia smyczy oraz identyfikacja zwierzęcia (często można na niej zawiesić bloczek z imieniem psa i numerem telefonu właściciela). Wśród licznych rodzajów obroży należy znaleźć tę idealnie dopasowaną do potrzeb pupila. Jaka powinna więc być?

 

Każdy właściciel psa przed jego kupnem lub adopcją powinien skompletować odpowiednią wyprawkę dla zwierzęcia. W jej skład wchodzą przede wszystkim zabawki, legowisko, zapas karmy i przysmaków, akcesoria dla psów (obroża, szelki, smycz) oraz środki pielęgnacyjne (szampon, preparat na pchły i kleszcze). Czym kierować się podczas wyboru obroży i jaki jej rodzaj będzie najlepszy? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Obroża z klamrą

To najczęściej wybierany rodzaj obroży. Dzięki obecności klamry można profilować produkt i tym samym dopasować go do kształtu i rozmiaru szyi psa. Sprawdzi się, jeśli Twój pupil posiada klasyczne wymiary ciała, czyli głowę szerszą od szyi. Szczególną ostrożność zachowaj u psów długowłosych, gdyż podczas zapinania takiej obroży możesz przypadkowo przyciąć sierść klamrą, co spowoduje u zwierzęcia ból.

Taka obroża jest stosunkowo wytrzymała, jednak bardzo gwałtowne szarpnięcie lub nadgryzienie może doprowadzić do uszkodzenia elementów zapinających. Wówczas produkt nie będzie spełniać swojej funkcji.

Obroża double lock

Obroża double lock, czyli z tzw. podwójnym zapięciem, to inaczej model wyposażony w dodatkowe zabezpieczenie. Wybierz ją, jeśli chcesz posiadać tradycyjną obrożę z klamrą, jednak Twój pies jest wyjątkowo energiczny i potrzebuje wzmocnienia. Wówczas nawet jeśli z różnych powodów dojdzie do uszkodzenia klamry, masz gwarancję, że obroża pozostanie na swoim miejscu i w dalszym ciągu będzie spełniać swoją rolę.

Taki model jest wygodny dla psa, ponieważ smycz będziesz przypinać do d-ringów zlokalizowanych nad klamrą, dzięki czemu siły napięć rozłożą się na metalowe elementy.

Obroża półzaciskowa

Twój pies ma większą szyję niż głowę (np. bulterier, chart)? Wyswobodzenie się z tradycyjnej obroży nie stanowi dla niego problemu? A może jest psem długowłosym i energicznym (np. border collie)? W każdym z tych przypadków sprawdzi się obroża półzaciskowa. Luzuje się ona w momencie, gdy zwierzę spokojnie spaceruje na luźnej smyczy, a dociska maksymalnie do obwodu jego szyi, gdy zaczyna ciągnąć.

Wbrew pozorom jest to model bezpieczny. Może pomóc w resocjalizacji psa i ułatwia opiekę nad masywnymi, dużymi rasami. Pamiętaj jednak o odpowiedniej regulacji jej obwodu, jeśli będzie założona zbyt ciasno, może przyduszać psa, gdy zacznie ciągnąć smycz.

Obroża martingale

Kolejny model przeznaczony dla psów o szerokiej szyi. Od poprzedniego odróżnia go to, że element zaciskowy posiada formę pętli. Pociągnięcie za smycz zmniejsza ją do momentu, który samodzielnie ustawisz na obroży. Dzięki temu jest maksymalnie bezpieczna i nie poddusza zwierzęcia. Dodatkowo zakłada się ją przez głowę, co jest wygodne zarówno dla psa, jak i dla właściciela.