Naturalna farba do włosów ma obecnie wiele odsłon. Mają krótkie i proste składy, co jest ich zaletą. Najbardziej popularnym środkiem barwiącym jest henna, a czasami też dodatkowe barwniki. Henna zmienia kolor po tym, jak wnikając do włosów, łączy się z keratyną. Naturalne farby nie zawierają takich szkodliwych dla włosów substancji jak: amoniak, parabeny, metale ciężkie, alkohole, SLS oraz silne alergeny.
Jakie są zalety wyboru naturalnych farb do włosów?
Mocne, chemiczne farby do włosów często mocno niszczą włosy, do tego są nieekologiczne i działają niekorzystnie na zdrowie. Dlatego coraz więcej osób odchodzi od nich na rzecz tych naturalnych. Dodatkowo naturalne farby do włosów mają wiele zalet, których nie mają nawet te profesjonalne.
Korzyści z wyboru naturalnych farb do włosów:
- nie powodują alergii,
- nie podrażniają dróg oddechowych,
- dzięki ekstraktom roślinnym pielęgnują dodatkowo włosy, nadając miękkość i połysk kosmykom,
- pozwalają uzyskać różne odcienie na włosach,
- nie wypłukują naturalnych pigmentów, a wręcz chronią przed ich utratą,
- nie niszczą struktury włosa,
- są łagodne dla włosów i skóry głowy,
- są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących mam,
- pokrywają siwe włosy.
Jak pofarbować włosy naturalną farbą?
Najbardziej popularnymi naturalnymi farbami do włosów są te na bazie henny. Farbowanie nimi jest bardzo proste. Przed farbowaniem warto zabezpieczyć skórę twarzy tłustym kremem, aby zapobiec jej odbarwieniu. Farbę w formie proszku mieszamy z wodą lub wywarem herbacianym w odpowiedniej temperaturze. Po ostygnięciu mieszkankę nakładamy na włosy i ochraniamy je foliowym czepkiem oraz ciepłym ręcznikiem. Pod żadnym pozorem nie należy dodawać do farb innych składników niż, te dostępne w opakowaniu. Aby zwiększyć trwałość naturalnej farby do włosów, pamiętajmy, że częsta koloryzacja utrwala barwnik bez jakichkolwiek zniszczeń. Naturalna farba do włosów będzie dodatkowo pielęgnowała kosmyki przy każdym farbowaniu. Oprócz henny, jako barwniki w naturalnych farbach do włosów występują również indygo, galasa, mogą również pojawić się wyciągi z rumianku, kory dębu, liści orzecha włoskiego i galasówki, a również czasami wywar z łupin cebuli lub buraka.
Naturalne farby do włosów będę ułatwieniem dla kobiet, które często lubią zmieniać kolor włosów oraz jego odcienie, ale równocześnie chcą mieć lśniące i zdrowe włosy. Naturalna farba do włosów nie będzie więc zwierała czystego amoniaku, a jego łagodniejszą pochodną w postaci etanoloaminy lub soli amonowej.