Skuteczne usuwanie rozstępów – co warto wiedzieć?
- Rozstępy na skórze – czym się charakteryzują?
- Przyczyny powstawania rozstępów?
- Usuwanie rozstępów – poznaj skuteczne metody
- Czy można przeciwdziałać powstawaniu rozstępów?
Co to są rozstępy i czym się charakteryzują?
Rozstępy to problem, który dotyka aż 90% kobiet i 40% mężczyzn, dotyka również dziewczyny i chłopców w wieku pokwitania. Rozstępy to inaczej blizny skórne, które mogą się pojawić na różnych częściach ciała. Mają formę wydłużonych, wrzecionowatych pasm, które przypominają blizny. Wyróżnia się dwa typy tych zmian skórnych:
Rozstępy czerwone – to zmiany w fazie zapalnej – jest to początkowy etap powstawania rozstępów, który trwa około 6 miesięcy. Są to dość liczne pasma o purpurowym lub sinym kolorze i formie podłużnych, wyniosłych linii. Mają długość kilku centymetrów i około centymetra szerokości. Ułożone są horyzontalnie, prostopadle do kierunku napięcia skóry. Faza zapalna powstawania rozstępów cechuje się obrzękiem w skórze właściwej, zniekształceniem i pofragmentowaniem włókien elastynowych i kolagenowych, rozszerzeniem naczyń krwionośnych, a także powstawaniem nacieków limfatycznych wokół naczyń.
Rozstępy białe – to tzw. faza zanikowa – na tym etapie procesy zapalne ustają, znika czerwone lub sine zabarwienie. Rozstępy robią się białe o pomarszczonej powierzchni, płaskie i lekko wklęsłe. W obrębie zmian nie ma gruczołów i przydatków. Obraz histopatologiczny uwidacznia ścienienie oraz zanik naskórka, mniejszą grubość tkanki łącznej oraz jej degradację, a także znaczne zmiany w ilościowym składzie białek.
Rozstępy białe są bardzo trudne do usunięcia i mogą utrzymywać się do końca życia.
Dlaczego powstają rozstępy na skórze?
Rozstępy powstają w wyniku silnego naciągnięcia się skóry i osłabienia się włókien kolagenowych i elastynowych. Dochodzi do tego zazwyczaj podczas nagłego wzrostu np. w okresie dojrzewania, przybrania na wadze, rozwijającej się ciąży, czy też w efekcie szybkiej budowy masy mięśniowej.
Włókna kolagenowe są bardzo elastyczne i odpowiadają za jędrność i rozciągliwość skóry. Przy szybkich zmianach kształtu ciała organizm może nie nadąża z ich produkcją, co prowadzi do osłabienia skóry i powstawania rozstępów. Dodatkowo u kobiet w ciąży zwiększony poziom hormonów, w tym kortyzolu powoduje osłabienie komórek fibroblastów oraz włókien kolagenowych. Sprzyja to powstawaniu rozstępów. Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się tych zmian skórnych, jest również przyjmowanie niektórych leków np. glikokortykosteroidów, tabletek antykoncepcyjnych i sterydów.
Rozstępy pojawiają się najczęściej w obrębie ud, brzucha, pośladków, piersi, pleców, okolicach lędźwiowo-krzyżowych, czy barkowych.
Nowoczesne metody usuwania rozstępów
Metod usuwania rozstępów jest kilka. W gabinetach kosmetologicznych można skorzystać między innymi z peelingu chemicznego, mezoterapii, czy mikrodermabrazji. Zabiegi takie nie zlikwidują takich zmian całkowicie.
Skuteczne usuwanie rozstępów https://www.dcg.wroclaw.pl/laserowe-usuwanie-przebarwien-i-rozstepow-wroclaw.html, jest możliwe dzięki nowoczesnym metodom laseroterapii. Laser głęboko wnika w warstwy skóry, gdzie pobudza komórki do regeneracji i produkcji włókien kolagenowych. W efekcie skóra staje się gładka a rozstępy niemal całkowicie zredukowane. Dlatego w przypadku rozstępów, a także blizn warto skorzystać z tej nowoczesnej metody.
Jak można przeciwdziałać powstawaniu rozstępów?
Warto pamiętać, że można przeciwdziałać powstawaniu rozstępów. W tym celu należy:
- stosować dietę bogatą w produkty białkowe, ryby, mięso, nabiał, a także witaminy i minerały;
- dbać o utrzymanie prawidłowej wagi;
- zadbać o regularną aktywność fizyczną
- stosować odpowiednie dla skóry kosmetyki nawilżające i odżywcze zawierające naturalne olejki roślinne, jest to zalecane szczególnie kobietom w ciąży;
- robić masaże podczas kąpieli, poprawiające jędrność i elastyczność skóry.