Bieganie rano latem i zimą - jak się odpowiednio ubrać?
Poranna, letnia przebieżka może sprawić biegaczom dużo przyjemności. Zwykle nie ma wtedy dużego ruchu, a temperatura jest już naprawdę optymalna. Zdecydowana większość osób trenujących podczas lata ceni sobie wczesne godziny ze względu na brak upałów. Na górę dobrze jest założyć przewiewny t-shirt z przepuszczalnego materiału, aby z łatwością odprowadzać pot. Z kolei dolna część ubioru sportowego może się opierać na krótkich spodenkach bądź legginsach. Nie można oczywiście zapominać o odpowiednim obuwiu, które musi być przewiewne, ale także gwarantować amortyzację podczas stawiania kolejnych kroków.
Z kolei zimowe bieganie wiąże się już z większymi przygotowaniami. Górna część ubioru powinna składać się z bielizny termicznej, dodatkowej bluzy oraz kurtki do biegania wykonanej z zaawansowanych materiałów technicznych, takich jak softshell. Te trzy warstwy umożliwiają dostosowywanie się do zmieniającej się zimowej temperatury. Na dolną część ciała warto założyć legginsy treningowe odpowiedniej grubości, dostępne w różnych wariantach. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na długość skarpetek, aby chronić ścięgno Achillesa. Podczas zimowego biegania kluczowe jest także zabezpieczenie obszarów ciała, przez które tracimy najwięcej ciepła, czyli głowy i dłoni. W tym celu powinniśmy zastosować rękawiczki i wygodną czapkę.
Jak ubrać się na wieczorne bieganie?
W tym przypadku sprawa wygląda dosyć podobnie jak przy bieganiu porannym. Musimy mieć na uwadze, że wiele zależy od pory roku. Jeśli decydujemy się na wieczorną przebieżkę w trakcie lata, możemy zainwestować w topy sportowe, które z pewnością sprawdzą się idealnie zamiast długich koszulek z rękawami. Dla pań przydatne będą również staniki sportowe, które pomogą w odciążeniu kręgosłupa w trakcie ruchu. Na dół można pokusić się o przylegające legginsy, które będą maskowały pośladki oraz uda. Odpowiednie obuwie to także podstawa - możemy wybrać te same, które stosujemy przy porannych przebieżkach.
Co innego w przypadku chęci biegania wieczorem, ale zimą. Wtedy temperatury osiągają niezwykle niskie wartości, dlatego tutaj konieczne jest lepsze przygotowanie. Górna część ubioru powinna składać się z co najmniej 2-3 warstw. Na koszulkę termiczną warto jest założyć softshell. Jeśli mrozy są naprawdę duże to świetnie sprawdzi się kamizelka bez rękawów.