×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
wtorek, 20 lipiec 2021 20:55

Jak działa aspirator elektryczny i kiedy stosuje się go u dziecka?

aspirator elektryczny aspirator elektryczny pixabay

Usuwanie kataru u małego dziecka to prawdziwy "temat - rzeka". Każdy rodzic doskonale wie, jak wiele trudu trzeba włożyć w to, aby kilkumiesięczny maluch miał w miarę oczyszczony nosek.

Stawka jest wysoka, gdyż odkładający się śluz może skutecznie utrudnić oddychanie, spokojny sen, a także wywołać poważny stan zapalny w obrębie jamy ustnej i górnych struktur układu oddechowego.

Aspirator - co to jest?

Do usuwania nadmiaru śluzu z zakatarzonego, dziecięcego noska, używa się aspiratorów. Są to urządzenia o bardzo zróżnicowanej konstrukcji, które - w zależności od wariantu - będą znacząco różnić się sposobem obsługi. Najprostszy aspirator to tak zwana gruszka, którą można już za parę złotych kupić w każdej aptece. Niestety, ma ona ograniczoną siłę ssania, a co za tym idzie - wydłuża cierpienie dziecka (zewnętrzne usuwanie śluzu to nic przyjemnego!) i frustrację rodziców. Aspirator elektryczny ma pod tym względem znaczącą przewagę: działa w oparciu o pompę, która zasysa powietrze i charakteryzuje się dużo większą skutecznością, niż tradycyjna gruszka.

Właściwości aspiratorów elektrycznych

Każdy aspirator elektryczny dla dziecka ma nieco inne parametry pracy. Niemniej urządzenia tej klasy łączy jedno: wysoki poziom mobilności. Między innymi to właśnie dlatego większość z nich wyróżnia się:

  • możliwością ładowania poprzez USB, dzięki czemu można je naładować wprost z telefonu, tabletu, a także powerbanku lub innego urządzenia wyposażonego w ładujący port microUSB,
  • cichą pracą, która pomaga w uspokojeniu dziecka, a jednocześnie nie stresuje osób znajdujących się w jego bliskim otoczeniu,
  • kilkustopniową regulacją siły ssania, dzięki której rodzic może dostosować ją do potrzeb dziecka i rodzaju dręczącego je kataru,
  • wbudowanym akumulatorem, dzięki któremu nie trzeba kupować - często trudnodostępnych - baterii.

Aspirator elektryczny i jego końcówki

O skuteczności i funkcjonalności aspiratorów elektrycznych decyduje również to, jaką końcówkę dany model posiada. Najbardziej sprawdzone modele to te, których końcówki są wykonane z delikatnego tworzywa sztucznego lub silikonu. Co ważne - istotną rolę odgrywa tu też ich ukształtowanie, dlatego zaleca się, aby istniała możliwość wymiany końcówek ssących i dostosowania ich do specyfiki kataru. Jeśli śluz jest rzadki (co zwykle świadczy o początkowym etapie infekcji), to optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie typowej, cienkiej końcówki zapewniającej maksymalny zasięg i zoptymalizowaną siłę ssania. W pozostałych przypadkach, a więc gdy katar jest już zbity, warto stosować końcówki o szerszym otworze wlotowym.

Pojemniki aspiratorów i ich funkcjonalne znaczenie

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że aspiratory elektryczne mogą być bardzo przydatne w toku diagnozy dziecka, a także kontroli postępu walki z chorobą. Warto w tym celu zainwestować w modele o przezroczystej komorze, dzięki której można łatwo zauważyć, jak dużo śluzu zostało w danym momencie odprowadzone. Na podstawie tych danych można już łatwo stwierdzić, czy katar u dziecka mija, czy jest dopiero na etapie "fali wznoszącej". Co ważne - przed zakupem aspiratora nie trzeba "obawiać się" jego czyszczenia. Wystarczy włożyć go do zmywarki lub też oczyścić go ręcznie. Tak czy inaczej, utrzymanie aspiratora w czystości jest stosunkowo proste.

Aspirator elektryczny jak działa?

Zasada działania typowego, elektrycznego aspiratora jest bardzo prosta: śluz zasysany jest przez specjalną pompkę, a następnie pozostawiany w przeznaczonym do tego celu pojemniku. Co istotne, zdecydowana większość mobilnych aspiratorów elektrycznych zapewnia ciśnienie zasysania na poziomie około 60 kPa. Jest to wystarczająco dużo, by szybko i sprawnie usunąć nadmiar wydzieliny z noska. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe i częste stosowanie aspiratora nie jest zalecane, gdyż może doprowadzić do wyschnięcia błon śluzowych u dziecka, a w konsekwencji - do powstania stanu zapalnego. Dlatego zaleca się, by usuwać wydzielinę z nosa nie częściej niż co 4 - 6 godzin, dbając jednocześnie o jego prawidłowe nawilżenie.

Uwaga! W celu zapewnienia optymalnego nawilżenia noska, należy najpierw wprowadzić do niego specjalny roztwór soli fizjologicznej. Dzięki niemu nie tylko zadbamy o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych, ale też przyspieszymy proces rozpuszczania śluzu, a co za tym idzie - jego późniejsze usuwanie.

Aspirator elektryczny dla dziecka i jego dodatkowe możliwości

Większość aspiratorów elektrycznych to funkcjonalne urządzenia, które oferują różne "triki" w celu uspokojenia dziecka. Niektóre z nich emitują specjalnie dobrane, kolorowe światło, które przyciąga wzrok malucha, a inne zapewniają dostęp do szeregu różnych melodyjek. Standardowy, dziecięcy aspirator elektryczny posiada co najmniej kilkanaście wgranych melodii, dzięki czemu dziecko - przynajmniej na początkowym etapie - nie przeżywa aż tak bardzo usuwania zalegającej z nosa wydzieliny.

Należy jednak pamiętać, że obecność różnych dodatków, może negatywnie wpłynąć na pojemność baterii. Klasyczne aspiratory mogą pracować (na jednym ładowaniu) przez około 60 - 70 minut. W przypadku urządzeń oferujących np. odgrywanie różnych melodii, czas ten może się skrócić do około 50 - 60 minut. Nawiasem mówiąc, zakup urządzenia akumulatorowego jest rozwiązaniem znacznie bardziej wygodnym i to zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodzica.

Podsumowanie

Posiadanie mobilnego aspiratora elektrycznego jest - zwłaszcza w dzisiejszych czasach - w zasadzie obowiązkiem każdego rodzica. Dzięki niemu usuwanie kataru jest nie tylko skuteczne, ale i szybkie.