×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
sobota, 19 listopad 2022 20:35

Jak dobrać naczynie wyrównawcze do instalacji?

naczynie wyrównawcze naczynie wyrównawcze pixabay

Wzrost ciśnienia jest szczególnie niebezpieczny w przypadku instalacji centralnego ogrzewania i powiązanej z nim często instalacji ciepłej wody użytkowej.

 Skutecznym i praktycznym rozwiązaniem tego dużego problemu, jest naczynie wzbiorcze nazywane także często naczyniem wyrównawczym.

Jaką pełni ono rolę w całej instalacji i czym kierować się podczas wyboru takiego naczynia wzbiorczego? Jaka jest różnica pomiędzy naczyniem otwartym a przeponowym? Na te i inne pytania dotyczące naczyń wyrównawczych odpowiadamy w naszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Dlaczego naczynie wzbiorcze jest tak istotnym elementem instalacji centralnego ogrzewanie?

Podgrzanie wody w układzie centralnego ogrzewania sprawia, że powstaje jej nadmiar. Dlaczego? Ponieważ wyższa temperatura powoduje wzrost objętości cieszy i tym samym wzrost ciśnienia. Wówczas zaczyna się dość niebezpieczna sytuacja, ponieważ wzrastające ciśnienie niekorzystnie wpływa na całą instalację.

Rozwiązaniem tego problemu jest naczynie wyrównawcze, które (jak sama jego nazwa wskazuje) wyrównuje nie tylko ciśnienie, ale także przede wszystkim przejmuje powstały na skutek podgrzania nadmiar wody.

Zbiornik wyrównawczy jest po prostu buforem bezpieczeństwa instalacji centralnego ogrzewania. Brak takiego naczynia jest opłakany w skutkach, ponieważ wzrastająca temperatura i ciśnienie doprowadzają w końcu do popękania rur i finalnego uszkodzenia całej instalacji.

Otwarte, czy przeponowe - jaki rodzaj naczynia wzbiorczego wybrać?

Instalacja centralnego ogrzewania może zostać wyposażona w dwa rodzaje naczynia wzbiorczego, czyli naczynie wzbiorcze otwarte oraz naczynie wzbiorcze przeponowe. Czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania.

Otóż naczynie wzbiorcze otwarte stosowane jest najczęściej w instalacjach z kotłami na paliła stałe, wliczając w to np. instalacje kominka z płaszczem wodnym. Takie naczynie montuje się wówczas w najwyższym punkcie obiegu cieszy, aby absorbowało jej nadmiar i utrzymywało stałe ciśnienie w całej instalacji. Zamontowanie w najwyższym punkcie obiegu takiego naczynia sprawia, że na jego ścianach gromadzi się para wodna, która ulega skropleniu i spływa później do kanalizacji za pomocą rury przelewowej. Warto podkreślić, że ten rodzaj zbiornika wyrównawczego ma bezpośrednie połączenie z kotłem grzewczym, za pomocą pionowej rury wznośnej.

W przypadku instalacji zamkniętych, takich jak kotły gazowe lub olejowe, stosowane jest naczynie wzbiorcze przeponowe, które bywa nazywane także naczyniem wzbiorczym zamkniętym. Charakterystycznym elementem takiego naczynia jest oddzielna przepona komory na powietrzną i gazową. Jeżeli woda ulega podgrzaniu, to wówczas ciecz zwiększa swoją objętość. W zbiorniku przeponowym powietrze w komorze ulega wtedy sprężeniu, dlatego wzrost ciśnienia w układzie jest niewielki.

Jaka wielkość naczynia wzbiorczego?

Podczas wyboru naczynia wyrównawczego najważniejsza jest jego pojemność względem ilości wody znajdującej się w instalacji grzewczej.  Według ogólnej zasady, aby nie doszło do rozszczelnienia po podgrzaniu wody, to komory muszą mieścić 4% objętości płynu zawartego w układzie. Według tych obliczeń dobieramy wielkość naczynia wzbiorczego.

Warto mieć na uwadze także fakt, że w przypadku naczyń przeponowych w układach zamkniętych, trzeba brać pod uwagę ciśnienie statyczne instalacji. Wówczas wysokość między najniższym oraz najwyższym punktem, jest określeniem prędkości wody krążącej po układzie. Co ciekawe, zdecydowana większość nowoczesnych kotłów gazowych oraz olejowych posiada wbudowane naczynia wyrównawcze, jednakże zawsze warto jest sprawdzić czy takie naczynie wyrównawcze ma odpowiednią pojemność względem naszej instalacji.

Zbagatelizowanie tej kwestii może skończyć się poważnym uszkodzeniem zarówno rur, jak i całej instalacji, dlatego warto zawsze dokładnie sprawdzić pojemność naczynia wyrównawczego. Jeżeli jest ono nieodpowiednie, to wówczas należy zainwestować w dobre naczynie wyrównawcze o wysokiej jakości wykonania.

Czym kierować się przy wyborze naczynia wzbiorczego do c.o i c.w.u.?

Wybór naczynia wzbiorczego musi być poprzedzony przede wszystkim bardzo dokładną analizą własnej instalacji centralnego ogrzewania. Jak wspomnieliśmy powyżej, niezwykle istotne jest to, aby określić właściwą pojemność takiego naczynia.

Następnie warto przyjrzeć się także jakości wykonania oraz marce takiego naczynia wzbiorczego, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na trwałość oraz użyteczność, tego niezwykle istotnego elementu całej instalacji. Kierowanie się jedynie niską ceną jest zgubne i bezsensowne, ponieważ takie naczynia wyrównawcze ulegają szybkiemu zużyciu.

Weź pod uwagę to, że na naczynie wyrównawcze cały czas działa niezwykle wysokie ciśnienie, gdyż jest to swego rodzaju bufor bezpieczeństwa dla całej instalacji. Z tego też powodu taki bufor musi wyróżniać się doskonałą jakością. Wybieraj zatem tylko te naczynia wzbiorcze, a raczej ich marki, które znane są na rynku i cieszą się dużym zainteresowaniem klientów.