×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
środa, 29 czerwiec 2022 19:34

Grzybica jamy ustnej – sprawdź, jakie mogą być jej przyczyny

Grzybica jamy ustnej - pani doktor zaglądająca do jamy ustnej pacjentki. Grzybica jamy ustnej - pani doktor zaglądająca do jamy ustnej pacjentki. shutterstock

Grzybica jamy ustnej to choroba wywoływana przez grzyby ze szczepu Candida. U wielu osób występują one w jamie ustnej w naturalny sposób, ale na skutek pewnych czynników zaczynają się namnażać i wywoływać objawy chorobowe.

Do czynników tych zaliczają się m.in. dieta bogata w cukier, zaburzenia endokrynologiczne, niektóre choroby ogólne oraz długotrwałe stosowanie antybiotyków.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie przyczyny może mieć grzybica jamy ustnej,
  • w jaki sposób się objawia,
  • jak leczyć grzybicę jamy ustnej.

Szczep Candida tworzy kilkadziesiąt różnych gatunków grzybów. U około 60-70% osób niektóre z nich – głównie gatunek Candida albicans – w zupełnie naturalny sposób bytują w jamie ustnej. W prawidłowych warunkach ich obecność nie jest dla człowieka szkodliwa, ale zdarza się, że na skutek określonych czynników zaczynają się szybko namnażać i stają się patogenne. Wówczas u pacjenta może się rozwinąć grzybica jamy ustnej.

Grzybica jamy ustnej – po antybiotyku i nie tylko…

Do czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju grzybicy jamy ustnej zalicza się:

  • dietę bogatą w cukry,
  • niedobory witamin z grupy B i C, żelaza, cynku oraz kwasu foliowego,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego,
  • zaburzenia endokrynologiczne (głównie niedoczynność tarczycy i niedoczynność przytarczyc),
  • cukrzycę,
  • podeszły wiek,
  • zmiany hormonalne w okresie ciąży oraz menopauzy,
  • choroby układu pokarmowego (wrzody żołądka, nadkwasotę),
  • choroby nerek,
  • choroby krwi (m.in. niedokrwistość, białaczkę),
  • zakażenie wirusem HIV,
  • długotrwałą antybiotykoterapię,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. immunosupresyjnych, kortykosteroidów, psychotropowych).

Ryzyko rozwoju grzybicy jamy ustnej zwiększa również nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zaniedbywane leczenie zachowawcze zębów (obecność ubytków próchnicowych), użytkowanie uzupełnień protetycznych oraz powtarzające się mikrourazy błon śluzowych jamy ustnej.

Grzybica jamy ustnej – objawy

Grzybica jamy ustnej przybiera różną postać, w zależności m.in. od wieku pacjenta, przyczyn choroby oraz jej nasilenia. Najczęściej występującym objawem jest rozwijanie w obrębie błon śluzowych jamy ustnej czerwonych plam, pleśniawek i białawych nalotów. Mogą być one bolesne, choć nie jest to reguła. Zmianom tym towarzyszą takie symptomy, jak metaliczny posmak w ustach, suchość jamy ustnej, pieczenie jamy ustnej oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Co na grzybicę jamy ustnej? Leczenie domowe i farmakologiczne

Grzybica jamy ustnej wymaga oczywiście leczenia – terapię może prowadzić zarówno lekarz dentysta, jak i lekarz POZ lub dermatolog. W jej przebiegu ważne jest nie tylko stosowanie odpowiednich leków, ale też właściwe postępowanie domowe:

  • Grzybica jamy ustnej – leczenie domowe

Metody leczenia domowego grzybicy jamy ustnej zależą głównie od przyczyn choroby. Jeśli jest ona efektem diety bogatej w cukier, pacjentowi zaleca się ograniczenie spożywania produktów bogatych w węglowodany, zwłaszcza proste. Konieczna jest też prawidłowa higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych oraz języka, a także higiena uzupełnień protetycznych. Jeśli jest taka potrzeba, dentysta lub higienistka mogą przeprowadzić instruktaż higieny jamy ustnej.

  • Lek na grzybicę jamy ustnej

Leki na grzybicę jamy ustnej mogą przyjmować postać płynu do płukania jamy ustnej, sprayu do pryskania błon śluzowych, stosowanych miejscowo maści oraz kremów. Mają działanie przeciwgrzybicze, a także przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające i przeciwbólowe. Jeśli grzybica jamy ustnej jest zaawansowana albo ma charakter nawracający, leki przeciwgrzybicze można również przyjmować doustnie. Najczęściej zawierają one ketokonazol, mikonazol, lub flukonazol.

Grzybicy jamy ustnej nie można lekceważyć. Nieleczona może nawracać i prowadzić do powikłań. Ważne, by w momencie pojawienia się niepokojących objawów jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i wdroży dopasowaną do potrzeb terapię.

Źródło:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:iSOwRr98OQIJ:gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-5.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.mp.pl/otolaryngologia/artykuly/gardlo_i_krtan/107527,grzybicze-zapalenie-jamy-ustnej

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/169186,kandydoza-blony-sluzowej-jamy-ustnej