Rodzaje dziczyzny i sposób przygotowywania
Najpopularniejsze rodzaje mięsa to dziczyzna gruba (sarna, jeleń, dzik, daniel), dziczyzna drobna (dzikie króliki i zające) oraz dzikie ptactwo (przepiórki, kuropatwy, bażanty). Najczęściej na polskich stołach gości mięso z dzika – można z niego przygotować doskonałą kiełbasę, szynkę, gulasz, a także różnego rodzaju potrawki. Mięso z dzika charakteryzuje ciemna barwa oraz charakterystyczny aromat. Warto pamiętać, że nie poleca się nakłuwania mięsa podczas smażenia, aby nie ryzykować utraty jego soczystej konsystencji.
Czasami zdarza się, że mięso z dzika nadziewane jest słoniną. To duży błąd, ponieważ przesiąknie tłuszczem i straci swój unikalny smak. Najlepszym sposobem na przygotowanie mięsa z dzika jest smażenie na patelni w wysokiej temperaturze lub upieczenie w piekarniku – wówczas należy go rozgrzać do maksymalnej temperatury i piec mięso przez około 10 minut. Po tym czasie trzeba zmniejszyć temperaturę do około 160 stopni C, aby środek pozostał soczysty, a skórka odpowiednio ścięta.
Przyprawy i dodatki
Dziczyzna idealnie komponuje się z solą i świeżo zmielonym pieprzem, rozmarynem, majerankiem, tymiankiem i jałowcem. Warto pamiętać, aby przyprawy dodawać z umiarem - nie mogą zdominować smaku mięsa, powinny tylko go podkreślić. Wbrew pozorom przygotowanie dziczyzny nie jest skomplikowane. Należy tylko zaopatrzyć się w mięso ze sprawdzonego źródła.
Im prostszy przepis, tym bardziej udane danie, dlatego nie warto zbytnio eksperymentować z dodatkami. Dziczyzna tworzy wspaniałe kulinarne połączenie z owocami, na przykład z jabłkami w formie musu lub suszonymi śliwkami, jagodami, malinami, żurawiną i jeżynami. Natomiast z grzybów warto przygotować aksamitny sos, którym polejemy mięso i serwowane z nim dodatki, na przykład kaszę. W zależności od rodzaju mięsa, można je zamarynować w occie i musztardzie, która doda mu lekko gorzkawego smaku, najlepiej sprawdzi się musztarda francuska. Należy pamiętać, że przyprawy i dodatki nie mogą zdominować mięsa, jego smak musi być na pierwszym planie.
Wątróbka z dzika smażona z antonówkami
Jednym z popularnych dań, które możemy przyrządzić z dziczyzny, jest wątróbka z dzika. W połączeniu z jabłkami zyskuje lekko słodkawy smak. Jak przygotować danie? W pierwszej kolejności należy podsmażyć na smalcu cebulę pokrojoną w piórka. Gdy będzie już miękka dodajemy kawałki jabłek i dusimy do miękkości. Warto je lekko zmiażdżyć widelcem, aby powstał gęsty mus. Jabłka odsuwamy na bok patelni i układamy wątróbkę, pokrojoną w paski. Mięso przyprawiamy świeżo zmielonym pieprzem, zwiększamy ogień i smażymy. Należy pilnować, aby cebula i jabłka się nie przypaliły. Gdy mięso będzie już zarumienione, mieszamy je z pozostałymi składnikami z patelni i przyprawiamy majerankiem, ostrą papryką i solą. Całość dusimy na wolnym ogniu przez kilka minut – tak naprawdę czas duszenia zależy od tego, jaki stopień wysmażenia chcemy uzyskać. Wątróbka z dzika doskonale smakuje z ziemniakami lub grubymi kaszami oraz surówką.
Kiełbasa myśliwska z dzika
A może samodzielnie przyrządzona kiełbasa z dzika? Wbrew pozorom nie jest trudna w przygotowaniu. Należy pamiętać, aby wykorzystać różne części dzika, np. szynkę, łopatkę i tłusty boczek. Należy je zmielić w maszynce do mięsa i dodać utarte w moździerzu owoce jałowca i pieprz. Całość solimy i odstawiamy na kilkanaście godzin w chłodne miejsce. Należy zaopatrzyć się w jelita wieprzowe – najlepiej nadziewać je mięsem za pomocą specjalnej maszynki lub zwyczajnie upychać do środka za pomocą łyżki. Aby kiełbasa nabrała niepowtarzalnego smaku, warto ją wędzić w dymie jałowcowym przez kilka godzin. Taka swojska kiełbasa może być podawana w formie przystawki lub stanowić danie główne wraz z pieczonymi ziemniakami i surówką.