Czym kierować się przy wyborze lekarza rodzinnego?
W ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego pacjenci są zobowiązani do tego, by w pierwszej kolejności udać się do internisty, czyli lekarza rodzinnego (nazywanego też lekarzem pierwszego kontaktu). Ten ma obowiązek zbadać pacjentów, przepisać im potrzebne leki, a w razie potrzeby wystawić skierowania do specjalistów. Jeśli chce się mieć pewność, że zawsze otrzyma się kompleksowe wsparcie, warto rozsądnie podjąć decyzję o zdeklarowaniu internisty.
Czym kierować się przy wyborze lekarza rodzinnego? Jednym z najważniejszych kryteriów jest lokalizacja przychodni, w której pracuje. Najrozsądniej jest wybrać placówkę położoną najbliżej miejsca zamieszkania. Dzięki temu nie będzie się traciło czasu ani pieniędzy na dojazdy. Czasami też porada medyczna jest potrzebna tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Wtedy można błyskawicznie udać się do lekarza lub wezwać go na wizytę domową.
Na co zwrócić uwagę, wybierając lekarza rodzinnego?
W dużych miastach często ma się przynajmniej kilka opcji. Z tego względu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając lekarza rodzinnego. Kiedy znajdzie się już kilka nazwisk, dobrze zrobić dokładniejszy research. W dobie Internetu nie trudno sprawdzić, kim jest dany internista, jakie są jego referencje oraz jaką ma specjalizację. Dużą popularnością cieszą się pediatrzy i geriatrzy, ale osoby, które przewlekle chorują np. na stawy, koniecznie powinny wybrać ortopedę.
W Sieci łatwo jest również znaleźć opisowe opinie. Na podstawie wrażeń innych pacjentów można zgromadzić wiele przydatnych informacji. Większości zależy na tym, by lekarz rodzinny był serdeczny, uważny, cierpliwy i empatyczny. Sporo osób podejmuje też decyzję na podstawie polecenia kogoś znajomego lub członka rodziny. Dla pewności można zawsze próbnie umówić się na wizytę, by lepiej poznać najbardziej obiecującego kandydata.
Jak wybrać lekarza rodzinnego?
Lekarza rodzinnego wybiera się po wypełnieniu specjalnej deklaracji. Dokument ten można uzyskać w przychodni, która podpisała kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Należy w nim podać swoje dane osobowe (imię i nazwisko, nazwisko rodowe, datę urodzenia, płeć, numer PESEL), a także adres placówki oraz imię i nazwisko wybranego lekarza.
Trzeba również określić, który raz w tym roku zmienia się deklarację (można robić to nie częściej niż dwa razy w ciągu 12 miesięcy) oraz podać kod wojewódzkiego oddziału NFZ, w którym jest się ubezpieczonym. Pacjenci nadal uczący się muszą dodatkowo wpisać adres zamieszkania, miejsce nauki i numer telefonu.
Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza przychodnia Warszawa Białołęka? Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: CMP.