Definicja sprawiedliwego handlu
Fair trade a działania marek
Jak sprawdzić czy marki są fair trade
Dlaczego sprawiedliwy handel jest ważny
Definicja sprawiedliwego handlu
Sprawiedliwy Handel są to działania oparte na dialogu i partnerstwie handlowym. Jego celem jest dążenie do większej równości, przejrzystości i szacunku w handlu międzynarodowym. Istotną kwestią jest tutaj zrównoważony rozwój, dzięki, któremu kontrahenci otrzymują lepsze warunki handlowe, a prawa producentów i pracowników najemnych, zwłaszcza w krajach Południa, są chronione i przestrzegane. Na polskim rynku jednym z przykładów działania jest sprawiedliwy handel w KOKOworld. Marka ta przykłada szczególną wagę do pochodzenia materiałów i do uczciwych cen za pracę producentów.
Fair trade a działania marek
Podstawowe zasady sprawiedliwego handlu to przede wszystkim uczciwa zapłata za produkty. Drugą kwestią są właściwe warunki socjalne i sprawiedliwe płace. Relacje handlowe między markami, a producentami są prowadzone w sposób przejrzysty i uczciwy oraz z szacunkiem dla kontrahentów, którzy są traktowani jako część projektu, a nie jako anonimowe ręce do pracy.
Jak sprawdzić czy marki są fair trade
Dosyć łatwo można sprawdzić czy dana marka jest fair trade, czy tylko używa przesłanek ruchu do promocji sprzedaży. Firmy działające z zasadami sprawiedliwego handlu otrzymują odpowiednie certyfikaty autentyczności i działają pod logo organizacji Fair Trade, na której stronie można sprawdzić czy marka rzeczywiście działa w sposób etyczny. To, że firma stosuje się do zasad sprawiedliwego handlu widać też w cenach produktu i w ich opisach, często wymieniani są konkretni producenci bawełny czy szwalnie.
Dlaczego sprawiedliwy handel jest ważny
Sprawiedliwy handel ma na celu kilka kwestii. Ważne jest przede wszystkim wspieranie organizacji producentów i wzmocnienie ich struktur, płacenie lepszych, faktycznych cen za produkty i ich produkcję, zapewnienie przyjaznych stosunków handlowych opartych na dialogu. Marginalizowane grup producentów zostają wspieranie- zwłaszcza te skupiające rozwój kobiet i dbające o dziedzictwo ludności rdzennej. Istotną kwestią jest także ochrona praw dzieci i zapobieganie eksploatowaniu ich w ciężkim procesie produkcyjnym.