Recykling turbin wiatrowych
Energia wiatrowa zalicza się do zielonych źródeł energii, chociaż nie można jej uznać za równie ekologiczną jak choćby fotowoltaikę ze względu na koszty produkcji turbin, a także ich późniejsze utylizowanie. W zeszłym roku doczekaliśmy się w tej kwestii małego przełomu. Firma Siemens Gamesa wprowadziła do sprzedaży pierwszą w historii łopatę turbiny wiatrowej, którą w przyszłości można będzie poddać recyklingowi.
Jednak dla środowiska jeszcze bardziej korzystny od recyklingu jest upcycling, a pod tym względem pionierami okazali się Polacy. Niedawno na rzece Szprotawie postawiono bowiem pierwszy most skonstruowany ze zużytych turbin wiatrowych.
Fotowoltaika na szlakach komunikacyjnych
Od lat przyzwyczailiśmy się już do widoku paneli fotowoltaicznych na dachach budynków, które zaopatrują w tanią i czystą energię elektryczną gospodarstwa domowe. Coraz częściej na podobną inwestycję decydują się również przedsiębiorstwa. Obecnie w wielu miejscach na świecie szuka się kolejnych przestrzeni, które być może wkrótce będą powszechnie pokrywane panelami.
W Stanach Zjednoczonych obliczono, że umieszczając ogniwa na znajdujących się wokół dróg ekranów akustycznych można by wyprodukować nawet 400 GWh darmowej energii rocznie.
W Niemczech rozpoczęto badania nad umieszczeniem niedużych paneli fotowoltaicznych na torach kolejowych. Systemy fotowoltaiczne mogłyby teoretycznie dostarczać energię prosto do sieci trakcyjnej.
Fotowoltaika dla dużych odbiorców
Wspomniane technologie to raczej przyszłość odnawialnych źródeł energii, jednak przypomnijmy o teraźniejszości. Obecnie gorący trend również w Polsce stanowią duże elektrownie fotowoltaiczne, dla których odbiorcami są między innymi samorządy oraz większe przedsiębiorstwa. Warto wspomnieć, że dzierżawa działki pod fotowoltaikę to także atrakcyjny sposób na dodatkowy zarobek dla właścicieli nieużytków i gruntów o niskiej klasie gleby. Wystarczy znaleźć inwestora, co dzisiaj nie stanowi najmniejszego problemu.