Na początku przygody z takimi preparatami nie zawsze łatwo jest jednak znaleźć te, które rzeczywiście są naturalne, ekologiczne i po prostu dobre. Na jakie czynniki koniecznie trzeba więc zwrócić uwagę? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Cechy kosmetyków naturalnych
Niestety wciąż nie ma jednoznacznych regulacji w zakresie tego, jaki kosmetyk może zostać uznany za naturalny. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, do których powinni stosować się producenci. Ogółem eko kosmetyki powinny być produktami o działaniu upiększającym oraz pielęgnującym, powstałym z naturalnych składników przyjaznych zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Co do pochodzenia tych składników, to chodzi tutaj o substancje roślinne, zwierzęce, a także mineralne, dodatkowo pozyskiwane fizycznie. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie technologie jak tłoczenie, destylacja oraz suszenie. Dodatkowo można uzyskiwać je za pomocą technik mikrobiologicznych i enzymatycznych.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że niektórzy producenci chętnie przywłaszczają określenie “naturalny”, właśnie ze względu na brak bardzo jasnych zasad dotyczących takich produktów. Zdecydowanie warto więc sprawdzać, czy eko kosmetyki mają odpowiednie certyfikaty.
Jedną z jednostek certyfikujących jest ECOCERT. Według jej wytycznych naturalne kosmetyki muszą zawierać w swoich składach co najmniej 95 proc. składników naturalnych albo z ekologicznych upraw. Firmy chętnie ubiegają się też o certyfikat COSMEBIO oraz SOIL ASSOCIATION.
Decydując się na zakupy zdecydowanie warto więc dokładnie analizować składy i sprawdzać, czy produkty mają odpowiednie oznaczenia i symbole.
Czym są kosmetyki bio?
Generalnie eko kosmetyki to bardzo szeroka kategoria produktów, w przypadku których pewne pojęcia mogą być mylone. Przykładem jest podgrupa bio, która oznacza, że w składzie danego preparatu co najmniej 50 proc. substancji jest pochodzenia naturalnego z upraw poddawanych certyfikacji. Nie są to jednak wszystkie wymogi.
Dodatkowo muszą one spełniać te zasady, które stosowane są w przypadku kosmetyków naturalnych. Chodzi tutaj o brak dodatków modyfikowanych genetycznie, barwników pochodzenia syntetycznego, a także pozyskanych bez krzywdy zwierzęcej.
Charakterystyka kosmetyków vege
Kolejna, popularna grupa kosmetyków to produkty vege. Tutaj sprawa jest dość jasna, są to bowiem produkty niezawierające w swoich składach substancji pochodzenia zwierzęcego. Nie mogą być one także testowane na zwierzętach. Od razu należy jednak wspomnieć, że taki preparat wcale nie musi być naturalny, choć oczywiście może, o ile zawiera odpowiednie oznaczenia.
Warto wiedzieć też, jakich substancji kosmetyki vege nie zawierają. Główne z nich to:
- miód i inne produkty na jego bazie,
- jedwab,
- keratyna (często spotykana w kosmetykach do włosów),
- lanolina,
- śluz ślimaka.
Dodatkowo wielu producentów chwali się tym, że dany preparat został wyprodukowany bez udziału takich składników. Warto więc sprawdzać, czy posiada on odpowiednie certyfikaty świadczące o tym, że rzeczywiście jest wegański.
Jak rozpoznać ekologiczne kosmetyki?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej kierować się certyfikatami widocznymi na opakowaniach, a także mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat składów takich preparatów. Zobacz również https://ekoteka.pl. Warto mieć też ograniczone zaufanie co do różnego rodzaju przekazów marketingowych oraz reklam, które często nadużywają faktu, że przepisy w tym zakresie nie są sprecyzowane. Zdecydowanie trzeba też sprawdzać komunikaty na stronie internetowej producenta oraz to, w jaki sposób przedstawia on swoją wizję oraz czy eko kosmetyki są podstawą jego oferty.