Jak powinny wyglądać zaręczyny? Jakich elementów nie powinno zabraknąć? Oczywiście każda para ma swój własny pomysł na to niezwykłe wydarzenie, jednak kilka elementów jest niezmiennych.
1. Kwiaty zawsze mile widziane!
Kwiaty to dodatek uniwersalny, który pasuje do absolutnie każdej okoliczności. Jedni mężczyźni, dla spotęgowania atmosfery romantyzmu, rozsypują na podłodze płatki róż, inni obdarowują partnerkę ogromnym, wręcz zjawiskowym bukietem, a jeszcze inni stawiają na sentymenty i zaskakują ukochaną małą wiązanką jej ulubionych kwiatów, np. samodzielnie zebranych na łące. I właśnie o to w tym wszystkim chodzi – kwiaty powinny coś znaczyć, odzwierciedlać upodobania kobiety. Oczywiście, jeśli kobieta nie lubi żadnych kwiatów – bo przecież i tak bywa – ten punkt obowiązkowo należy wykreślić z listy!
2. Pierścionki zaręczynowe z brylantem – nieśmiertelne!
To rzecz zupełnie zrozumiała – nie ma oświadczyn bez pierścionka. Chyba że para zadecyduje inaczej, ale są to sytuacje raczej sporadyczne. W „standardowej” wersji zaręczyn pierścionek jak najbardziej występuje, i co więcej – odgrywa on główną rolę. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście pierścionki zaręczynowe z brylantem. Kamień szlachetny najczęściej występuje w połączeniu z żółtym złotem, ale nie jest to warunek konieczny. Pierścionki zaręczynowe z brylantem całkiem śmiało mogą być wykonane z białego złota, połączenia złota białego i żółtego lub z intrygującego różowego złota oraz wielu innych kruszców. Bywa i tak, że kobieta nie jest zainteresowana brylantem, bo ma swój własny ulubiony kamień, np. topaz, szafir czy rubin. Najważniejsze, aby pierścionek trafiał w jej gust.
3. Niezwykła atmosfera
Co kryje się pod tym hasłem? Przede wszystkim właściwy moment zaręczyn, kiedy to oboje partnerów ma dobry humor i wolny czas. Nie ma bowiem nic gorszego niż zaręczyny w pośpiechu, bo za chwilę trzeba iść do pracy lub oddać się innym niecierpiącym zwłoki obowiązkom. Wówczas cały czar pryska niczym mydlana bańka. Zaręczyny to wydarzenie, które małżonkowie powinni móc nawet po wielu latach wspominać z rozrzewnieniem, a nawet odtwarzać krok po kroku jego elementy przy różnych okazjach, jak chociażby rocznica ślubu.
4. Wyjątkowe miejsce
Podobnie jak w przypadku kwiatów, nie ma znaczenia, jakie będzie to miejsce – ważne, aby było tym wyjątkowym i idealnym dla zakochanych. Dla jednych będzie to zacisze własnego domu, dla innych górski szczyt, brzeg morza, kameralna restauracja, szczyt wieży Eiffela, egipskie piramidy czy jakakolwiek inna lokalizacja – miejsce ma być niepowtarzalne i możliwie najlepsze na zaręczyny w ocenie przyszłych małżonków.
5. Znacząca data
Data pierwszej randki lub pierwszego spotkania, urodziny jednego z partnerów, święta, romantyczny wyjazd weekendowy, Walentynki – każda para powinna samodzielnie zdecydować, jaki termin jest najbardziej odpowiedni. Jakaś wyjątkowa, znacząca data nadaje całemu wydarzeniu jeszcze wyższej rangi, dlatego warto zastanowić się nad takim pomysłem. Ale rzecz jasna nie jest to obowiązkowe, szczególnie w sytuacji, gdy zaręczyny wynikną zupełnie niespodziewanie i spontanicznie. W kolejnych latach to właśnie data zaręczyn, która wcześniej nic nie znaczyła, może być czasem przeznaczonym na wspólne świętowanie i np. krótki wyjazd w celu zacieśnienia więzi w związku.