Najczęściej stosowane techniki ręcznego wyrabiania biżuterii
Biżuteria handmade może być tworzona na dziesiątki różnych, w pełni unikalnych sposobów. Jedyne bowiem ograniczenie w tym zakresie stanowi wyobraźnia i kreatywności artystów, którzy realizują się w ramach tej dziedziny.
Ponieważ tworzenie ręcznie robionych ozdób jest dla nas nie tylko pracą, ale przede wszystkim pasją, bardzo lubimy dzielić się swoją wiedzą i przekazywać to zainteresowanie dalej. Aby zatem wprowadzić naszych klientów nieco głębiej w świat ręcznie robionej biżuterii, poniżej zamieszczamy krótkie omówienie najpopularniejszych metod jej wyrabiania. Mamy nadzieję, że lektura będzie ciekawa.
Haftowana biżuteria artystyczna z koralikami
Technika stosowana w wielu branżach od bardzo dawna, choć dziś nieco mniej popularna. Wyroby haftowane najczęściej spotykamy w sklepach z bielizną, czy też punktach oferujących pościel, serwety lub obrusy. Jest to jednak rozwiązanie na tyle uniwersalne i o dużym potencjale, iż od dłuższego już czasu świetnie sprawdza się także przy produkcji ręcznie robionej biżuterii.
Do tworzenia ozdób haftowanych wykorzystujemy m.in. wspomniane wcześniej koraliki, nici, filc oraz specjalistyczne kleje i igły ze sporą domieszką naszej wyobraźni.
Patchwork
Historia patchworku, jako techniki artystycznej sięga bardzo daleko w głąb naszej historii i pierwotnie niewiele miała wspólnego z samą biżuterią handmade. Nie zagłębiając się jednak zbytnio w genealogię tego rozwiązania, można przyjąć, że w ramach tej płaszczyzny stało się ono popularne mniej więcej od XX wieku.
Obecnie patchworkowa biżuteria ręcznie robiona cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na niepowtarzalną i wyjątkowo oryginalną estetykę, trudną do osiągnięcia w przypadku jakichkolwiek innych ozdób. Wyroby tego rodzaju uzyskuje się przede wszystkim poprzez zszywanie ze sobą kawałków różnego typu materiałów. Końcowy produkt może także być wzbogacony elementami, takimi jak koraliki, wstążki, piórka, czy - nieco rzadziej - detale wykonane z metali szlachetnych lub kamieni ozdobnych i minerałów.
Ozdoby z modeliny
Technika, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Modelina stosowana jest przez najróżniejsze pokolenia, do bardzo niejednolitych celów. Jeśli chodzi jednak o wytwarzaną za jej pośrednictwem biżuterię artystyczną, obejmuje ona przede wszystkim asortyment naszyjników, kolczyków, klipsów, bransoletek oraz pierścionków.
Sam proces twórczy opiera się zwykle na wylepianiu z modeliny rozmaitych mniej lub bardziej drobnych detali, które następnie łączy się poprzez wykorzystanie nici, rzemieni, sznurków, łańcuszków lub innego rodzaju elementów metalowych.
Bead crochet
Niniejsza metoda ręcznego robienia biżuterii należy do jednej z bardziej skomplikowanych. Wymaga od twórcy dużych pokładów cierpliwości oraz sporego doświadczenia, aby efekt końcowy mógł być satysfakcjonujący.
Do produkcji ozdób z tej kategorii używa się przede wszystkim specjalistycznych igieł oraz klejów, nożyczek, a także szydełka, dzięki któremu możliwe jest właściwe zaplatanie poszczególnych elementów wyrobu. Dodatkowo produktami niezbędnymi do prawidłowo wykonanej biżuterii artystycznej Bead crochet są także nitki, żyłki oraz cechujące się bardzo drobną strukturą koraliki.
Do najczęstszych rodzajów ozdób uzyskiwanych tą techniką należą m.in. kolczyki, broszki i bransoletki, jednak jest ona na tyle wszechstronna, że pozwala na wykonanie niemal nieograniczonej ilości innych projektów.
Sutasz (soutache)
Technika wspominana przez nas już wcześniej, jednak ze względu na jej nieustannie rosnącą popularność nie sposób było nie uwzględnić jej w niniejszym zestawieniu. Biżuteria ręcznie robiona sutasz bazuje w największej mierze na kamieniach, które przyklejane są na określonego rodzaju materiał, a następnie owijane są w specyficzny sposób sznurkami. Same sznurki z kolei również układa się w odpowiednio skręcone wzory oraz przeszywa pomiędzy sobą. Dodatkowo ozdoby tego typu wzbogacić można także o różnego rodzaju koraliki, wstążki lub inne dobrze zgrywające się z kompletną kompozycją elementy. Wyroby sutasz cechują się orientalną i wyjątkową estetyką, niespotykaną w przypadku żadnych innych ozdób, wytwarzanych pozostałymi metodami.
Metaloplastyka
Biżuteria artystyczna wykonana z metali nieszlachetnych stanowi doskonałą alternatywę dla ozdób tworzonych za pośrednictwem złota, srebra, czy platyny. Pomimo, że wyroby te wykonane są z mniej prestiżowego kruszca, w wielu przypadkach potrafią wywrzeć tak samo duży, a nierzadko nawet większy efekt stylistyczny.
Metaloplastyka, zarówno w przypadku produkcji przemysłowej, jak i ręcznego wytwarzania biżuterii, polega na podgrzaniu danego materiału do odpowiedniej temperatury, a następnie na kształtowaniu jego struktury wedle potrzeb określonego projektu. Ozdoby wykonywane przez nas wspomnianą techniką charakteryzują się całkowitą niepowtarzalnością uzyskiwanych wzorów.
Ozdoby filcowane
Jedna z prostszych metod tworzenia biżuterii artystycznej. W skrócie bazuje ona na odziaływaniu na wełnę w taki sposób, aby zapewnić jej odpowiednie właściwości wytrzymałościowe. Z najważniejszych technik filcowania wyróżnia się przede wszystkim dwie - na mokro oraz na sucho.
W pierwszym przypadku poszczególne włókna materiału zespajane są przy użyciu wody z mydłem, które następnie roluje się na porowatej powierzchni, do momentu całkowitej utraty przez nie wilgoci. Drugi sposób polega natomiast na kształtowaniu wełny za pośrednictwem igieł oraz specjalnych szablonów i rolowaniu jej bezpośrednio w dłoniach lub na powierzchni o odpowiednich właściwościach.
Filcowana biżuteria handmade może przybierać praktycznie dowolne formy, co - obok relatywnie niskiej ceny i względnej prostoty wykonania - stanowi jedną z jej największych zalet.
Wire wrapping
Ów sposób wytwarzania biżuterii artystycznej wywodzi się z USA i właściwie od pierwszej chwili pojawienia się go na rynku, zdobył rzeszę wiernych fanów. W Polsce również z każdym dniem metoda ta zyskuje na popularności, bowiem stanowi ona rozwiązanie stosunkowo proste, które jednocześnie zapewnia doskonale prezentujący się efekt.
Ozdoby wire wrapping - pisząc bardzo ogólnikowo - wytwarzane są przy wykorzystaniu formy, wokół której owija się metalowe, ozdobne druty. W kolejnym etapie zaś, projekt wzbogaca się o preferowane przez nas elementy i detale.
Technika ta wymaga co prawda dużej precyzji, jednak przy odpowiednich umiejętnościach i kreatywności ze strony artysty, pozwala stworzyć niezwykle zjawiskowe wyroby o najrozmaitszych kształtach i wzorach.
Samodzielne wykonanie biżuterii dla siebie lub kogoś bliskiego daje ogromną satysfakcję. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to zajęcie ogromnie czasochłonne, wymagające zgromadzenia potrzebnych materiałów oraz chociażby minimalnych zdolności manualnych. Najprawdopodobniej wykonanie prostej bransoletki nie powinno nikomu sprawić trudności, ale jeżeli marzysz o pięknej, misternie wykonanej biżuterii, to możesz skorzystać z oferty osób na co dzień zajmujących się produkcją biżuterii, np. tutaj. Jest to portal, na którym znajdziesz wyłącznie polskie produkty, a skrupulatna weryfikacja producentów prezentujących produkty