poniedziałek, 31 lipiec 2023 17:06

Dlaczego second hand? Wyróżniony

zakupy w second hand zakupy w second hand fot. pixabay

W ostatnich czasach stale rośnie popularność second handów czyli inaczej zwanych sklepów z odzieżą używaną. Są to miejsca niezwykle często uczęszczane przez młodzież, ale też starsze osoby. Social media zalewają fale filmików młodych dziewczyn, blogerek modowych, w których pokazują swoje zdobycze z second handów i pomysły na stylizacje z zakupionymi ubraniami. Zjawisko thrifting'u nieustannie zyskuje swoich nowych miłośników. Jak wiemy, kupowanie przedmiotów z drugiej ręki jest praktyką bardzo ekonomiczną i ekologiczną.

Dzięki takiemu działaniu możemy nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska i dbania o planetę, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nadawanie ubraniom drugiego życia, puszczanie ich w dalszy obieg oraz przerabianie starych materiałów na elementy wpisujące się w najnowsze trendy jest dzisiaj na topie. Na wybiegach mody stale obserwujemy powrót trendów z poprzednich dekach, a współcześni projektanci prześcigają się w tym kto znajdzie lepszy pomysł na odnowienie vintage'owych ubrań. Second handy zwykle bywają też dostępne we wszystkich miastach, nawet tych malutkich, w których brakuje galerii handlowych. Daje to większe możliwości społeczeństwu w zakresie dostępności. Same sklepy oferują także ogromny wybór unikatowej odzieży. Ale na czym właściwie polega dzisiejszy fenomen sklepów z odzieżą używaną?

Spis treści:

  1. Ekonomia, czyli oszczędzanie
  2. Markowe produkty
  3. Rewitalizacja mody
  4. Większy wybór
  5. Ekologia
  6. Upcykling
  7. Vintage shopy
  8. Różnica między second handem, a vintage shopem
  9. Targi vintage
  10. Fenomen thriftingu w internecine
  11. Infografika

EKONOMIA CZYLI OSZCZĘDZANIE

Kupowanie używanych ubrań może być tańszą alternatywą w porównaniu do zakupu nowych produktów. W czasach inflacji nie trzeba mówić o oszczędzaniu, gdyż kosmiczne ceny produktów użytku codziennego zmuszają do oszczędzania w innych sektorach. Jednym z nich mogą być wydatki na odzież. Zwykle nie jest to kategoria pierwszej potrzeby, dlatego możemy skupić się na zaoszczędzeniu paru groszy właśnie tutaj. Przedmioty z drugiej ręki mogą być w dobrym stanie, ale ze względu na fakt, że były już używane, ich wartość rynkowa spada. Second handy umożliwiają także "zdobycie" produktów luksusowych w niższych cenach. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wysoką jakość i prestiż, ale nie chcą płacić pełnej ceny za nowe produkty. Kupowanie z drugiej ręki ma na celu także wspieranie lokalnych rynków i gospodarki, gdyż kupując używane przedmioty od innych osób w naszej społeczności, przyczyniamy się właśnie do rozwoju lokalnej gospodarki.

MARKOWE PRODUKTY

W second handach często można natrafić na ubrania od znanych projektantów, takich jak Chanel, Gucci, Prada, Louis Vuitton i wiele innych. Kupimy je tam oczywiście w absurdalnie niskiej cenie w porównaniu z nowymi produktami tych marek. Warto pamiętać, że dostępność markowych ubrań w second handach zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja sklepu, popularność marki w danym regionie, rotacja towarów i preferencje klientów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że podczas zakupów w second handach istnieje możliwość natrafienia na podróbki, zwłaszcza w przypadku topowych marek. Dlatego ważne jest, aby zachować czujność i dokładnie przyjrzeć się produktom przed zakupem, sprawdzając ich jakość, metki i autentyczność. Jeżeli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, dodaj się na grupki na Facebook'u, zrzeszające miłośników mody. Tam zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże Ci ocenić autentyczność znalezionych skarbów. Jest to tylko jeden ze sposobów na zdobycie wiedzy. W dobie internetu masz dostęp do wielu stronek internetowych, czy też poradników sugerujących jak krok po kroku ocenić czy dany artykuł jest podróbką czy nie. Wystarczy tylko odrobina chęci w kwestii szukania treści, a następnie możesz sprzedać produkt dużo drożej i zarobić na tym sporo pieniędzy!

REWITALIZACJA MODY

Rewitalizacja mody ma na celu przeciwdziałanie marnotrawstwu i przemysłowej produkcji odzieży poprzez wykorzystanie już istniejących elementów. W przypadku ubrań, second handy pozwalają na eksplorację różnych stylów i trendów z przeszłości. Wielu ludzi docenia unikalność ubrań z poprzednich dekad, które często są trudno dostępne w sklepach z nowymi kolekcjami. Świetnym przykładem jest styl vintage, w którym to popularne jest noszenie ubrań i akcesoriów z poprzednich dekad. Przedmioty z lat 80., 90. czy nawet wcześniejszych, są odkrywane, odnawiane i noszone z nowym wdziękiem. Miłośnicy mody cenią sobie ich unikalność i oryginalność.  Na wybiegach mody stale obserwujemy powrót trendów z poprzednich dekach, a współcześni projektanci prześcigają się w tym kto znajdzie lepszy pomysł na odnowienie vintage'owych ubrań. Wszystkie popularne obecnie szerokie spodnie, dzwony, jeansowe komplety, skórzane ubrania, wzory w grochy, falbany, plisowania czy inne ozdoby królowały w szafach naszych babć i dziadków! Teraz jest czas na przywracanie ich mody na ulice, z drobnymi poprawkami, ulepszeniami bądź też reinterpretacjami danych trendów.

WIĘKSZY WYBÓR

Zakup z drugiej ręki oferuje szeroki wybór przedmiotów unikalnych i nietypowych, które nie są już dostępne w sklepach z nowymi towarami. Otwiera to możliwość poszukiwania i odkrywania ubrań, które pasują do naszych preferencji i stylu życia. Jak wiadomo, poprzez modę możemy wyrażać siebie, więc perspektywa trafienia na perełki, oddające naszą duszę jest dodatkowym plusem kupowania w second handach. Jest to świetny sposób na wyrażanie swojego indywidualnego stylu i odróżnienie się od innych. Prawdą jest, że przekopywanie sterty ubrań w często niezbyt zorganizowanych second handach, przyczynia się do skupiania uwagi na bardziej unikatowych i wyróżniających się elementach. Nawet wśród osób na ogół ceniących sobie styl basic i raczej proste, stonowane kroje i kolory, uwaga w lumpeksach kieruje się w kierunku nietypowych fasonów i ubrań. To też sprawia, że nasz własny styl i poczucie estetyki zmienia się i ewoluuje za sprawą obcowania z second-handami. Jest to niezwykle rozwijające dla wszystkich osób, które pragną zmienić coś w swoim imidżu oraz wyróżniać się na ulicach miast!

EKOLOGIA

Świadomość ekologiczna wzrasta, a kupowanie i sprzedawanie używanych przedmiotów jest sposobem na zmniejszenie masy odpadów i wydłużenie cyklu życia produktów. W dzisiejszym społeczeństwie konsumpcyjnym często nabywamy produkty, używamy ich przez krótki czas, a następnie pozbywamy się ich jak starych zabawek. Prowadzi to do powstawania dużych ilości odpadów. Kupowanie rzeczy z drugiego obiegu w second handach, przyczynia się do zmniejenia negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki temu, że przedmioty są ponownie wykorzystywane, zmniejsza się ilość odpadów i zużycie surowców naturalnych potrzebnych do produkcji nowych produktów. Dając produktom nowe życie, ograniczamy nadmierny konsumpcjonizm, będący jednym z największych problemów ekologicznych naszych czasów. Wśród kampanii skierowanych na zwiększanie świadomości społeczeństwa na tematy związane z ekologią, zazwyczaj królują przekazy dotyczące zanieczyszczania wód, powietrza, efektu cieplarnianego itd, natomiast pomija się najbardziej prozaiczne problemy, takie jak właśnie nadmierny konsumpcjonizm. Samoświadomość na ten temat powinna stale wzrastać, gdyż to właśnie my jako społeczeństwo możemy zrewolucjonizować świat pod tym kątem. Kształć się, praktykuj, ograniczaj zakupy i chroń planetę!

UPCYKLING

 Upcykling to praktyka polegająca na przekształcaniu starej odzieży i akcesoriów w nowe projekty i stylizacje. Może ona obejmować przerabianie ubrań, dodawanie nowych elementów, zmianę kroju lub dekorowanie ich w inny sposób. Upcycling polega na przykład na dodaniu nowych elementów, takich jak guziki, koronki, naszywki, hafty, koraliki lub kolorowe tkaniny. Może też być realizowany za sprawą farbowania tkanin, malowania ich, przycinania, skracania, zwężania, łączenia elementów, a nawet tworzenia nowego ubrania z kilku skrawków starych i podziurawionych elementów odzieży. Upcykling umożliwia personalizację i tworzenie unikalnych, spersonalizowanych ubrań. Nie trzeba przy tym wspominać, że jest też bardzo ekologiczną alternatywą, dzięki której przyczyniamy się do dbania o naszą planetę. Jest to forma, która łączy w sobie zarówno kwestie ekologiczne, jak i te estetyczne, polegające na chęci noszenia oryginalnych ubrań.

CZYM SĄ VINTAGE SHOPY?

Vintage shopy to sklepy, które oferują szeroki wybór przedmiotów, takich jak ubrania, buty, torby, biżuteria, okulary słoneczne i wiele innych. Można tam znaleźć przedmioty z różnych epok i stylów, począwszy od lat 20. aż do 90. XX wieku. Każdy sklep ma swój unikalny asortyment, który często jest starannie wyselekcjonowany i prezentuje charakterystyczne dla danego okresu wzorce, kroje i materiały. Wiele vintage shopów działa właśnie na zasadzie wypełniania określonej tematyki, związanej z danym stylem, okresem, czy obszarem, będącym inspiracją dla stylu ubrań. Z tego względu sklepy te nierzadko mają wygórowane ceny, a za zakupy w nich możemy zapłacić nawet więcej niż w sieciówce, oferującej nowe produkty. Wiele vintage shopów działa zarówno stacjonarnie, jak i online. Sklepy stacjonarne nierzadko mają unikalny klimat, a atmosfera w nich panująca zwykle jest inspirowana modą i estetyką danego okresu. Sklepy internetowe natomiast umożliwiają łatwiejszy dostęp do szerokiej gamy produktów, a także zakupy z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Platformy społecznościowe, takie jak facebook i instagram umożliwiły rozwój small-business'ów, czyli małych, skromnych firm, zakładanych przez pasjonatki danej dziedziny. Praktyka ta często sprawdza się w przypadku założycielek wirtualnych vintage shopów. Zdarza się, że dziewczyny indywidualnie szukają w stacjonarnych lumpeksach ubrań o konkretnej tematyce, a następnie wystawiają je drożej na swoje konta na instagramie, co daje im możliwość dodatkowego zarobku.

RÓŻNICA MIĘDZY SECOND HANDEM A VINTAGE SHOPEM

Warto zauważyć, że termin "vintage" jest często używany w odniesieniu do przedmiotów z określonego okresu, które są wysokiej jakości i mają pewną wartość kolekcjonerską. Dlatego też asortyment vintage shopów jest starannie wyselekcjonowany i bardzo znikomy w porównaniu do standardowego sklepu z odzieżą używaną. Natomiast termin "second hand" odnosi się ogólnie do używanych przedmiotów, nawet tych  niezwiązanych z modą, i może obejmować również przedmioty niższej jakości. W second handach często traficie na niestety poniszczone lub pobrudzone ubrania, sprzedawane w bardzo niskich cenach, tak, aby sklep po prostu jak najszybciej mógł się ich pozbyć.

WSZYSTKO O TARGACH VINTAGE

Targi vintage to wydarzenia, na których sprzedawcy prezentują i sprzedają różnorodne przedmioty vintage, takie jak odzież, akcesoria, biżuteria, meble, płyty winylowe, sprzęt elektroniczny i wiele innych. Są to popularne miejsca, gdzie miłośnicy mody vintage, kolekcjonerzy i osoby poszukujące unikalnych przedmiotów mogą nabyć nowe perełki, ale także zdobyć wiedzę na temat historii mody. Targi vintage często odbywają się w specjalnie wynajętych halach, salach wystawowych, parkach lub na ulicach, w zależności od skali wydarzenia. Mogą być organizowane przez różne podmioty i działać w różnej formie np. często bywają zamkniętym wydarzeniem biletowanym. Zrzeszają miłośników mody i stylu vintage i pozwalają na zawieranie znajomości opartych na wspólnym hobby, a także na wymienianiu się wiedzą i doświadczeniami związanymi z daną tematyką.

FENOMEN THRIFTINGU W INTERNECIE

Thrift haul to termin używany w kontekście mody i zakupów, który odnosi się do prezentacji i pokazywania zdobyczy z zakupów w second handach lub sklepach z odzieżą używaną. Jest to popularne zjawisko w świecie influencerów modowych i blogerów. Thrift haul zazwyczaj obejmuje nagranie wideo lub zestawienie zdjęć, w którym prezentowane są zakupione ubrania i akcesoria. Bloger modowy opisuje tam swoje doświadczenia zakupowe, podkreśla, jakie marki udało się znaleźć, i dzieli się pomysłami na stylizacje z wykorzystaniem zakupionych przedmiotów. Często tworzone są w tej formie także lookbooki, czyli filmiki, będące stylizacyjnymi inspiracjami. W skład poszczególnych outfitów wchodzą oczywiście zdobycze z lumpeksów. Forma ta jest rozrywkowa, ale też edukacyjna i może, co dla niektórych jest zadziwiające, cieszy się ogromną popularnością i zdobywa ogromne liczby wyświetleń.

Second handy mają niezliczoną ilość plusów, a dominują w nich ekologia, unikalność, większy wybór oraz wyrażanie siebie. Jest to jednak opcja bardziej czasochłonna i wymagająca niż zakup ubrań w sieciówkach, gdyż często trzeba przekopać całe sterty ubrań, aby znaleźć coś w swoim rozmiarze i odpowiadającym gustom fasonie. Zakupione ubrania należy też porządnie wyprać i czasem odnowić, aby nadawały się do noszenia, jednak późniejsze chodzenie w unikatowym elemencie, który nadaje Ci pewności siebie i wyzwala poczucie satysfakcji jest tego warte.

INFOGRAFIKA  - SECOND HANDY

 

W co się ubrać?

Dlaczego second hand?

Dlaczego second hand?

W ostatnich czasach stale rośnie popularność second handów czyli inaczej zwanych sklepów z odzieżą używaną. Są to miejsca niezwykle często czytaj dalej
Kolekcja sukni balowych – pokaż się z najlepszej strony

Kolekcja sukni balowych – pokaż się z najlepszej strony

Przyjęcia formalne. Niektórzy bardzo je lubią, inni wręcz przeciwnie, jednak nie da się zaprzeczyć, że trzeba się na nie odpowiednio czytaj dalej
Ponadczasowe zalety wełny merynosów – merino wool wciąż na topie modowych marek.

Ponadczasowe zalety wełny merynosów – merino wool wciąż na topie modowych marek.

Stare przysłowie o którym nawet wspominali najstarsi podhalańscy górale mówi, że po co coś zmieniać jak coś jest dobre i czytaj dalej
Znane sklepy odzieżowe udostępniają niezwykłe kody rabatowe

Znane sklepy odzieżowe udostępniają niezwykłe kody rabatowe

Zakupy odzieżowe mogą być dużym obciążeniem finansowym dla domowego budżetu. Warto skorzystać więc z udostępnianych regularnie przez różne marki i czytaj dalej
  • 1