Najwyższa pora, aby przyszła mama przygotowała wszystkie akcesoria, jakie będą jej potrzebne podczas pierwszych dni z maluszkiem.
Odpowiednio przygotowana wyprawka dla dziecka pozwoli ograniczyć stres związany z terminem rozwiązania i przyjściem dziecka na świat. Co więc może okazać się przydatne?
Jak przygotować się do porodu?
Strach przed porodem towarzyszy wielu kobietom, ale można go złagodzić, jeśli przyszła mama odpowiednio przygotuje się do czekającego ją rozwiązania. Choć przebiegu samego porodu nie można dokładnie przewidzieć, pewne działania podjęte wcześniej pozwolą jej poczuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie.
Poród może odbywać się naturalnie lub drogą cesarskiego cięcia. W każdym przypadku o przebiegu porodu decyduje lekarz, obecny przy rodzącej. Nie wszystko można jednak zaplanować tak, jak życzyłaby sobie tego kobieta w ciąży. Dobrym pomysłem może być spisanie wszystkich życzeń przyszłej mamy w ramach dokumentu, jakim jest plan porodu. Powinien on obejmować zalecenia i wyobrażenia pacjentki dotyczące opieki porodowej i okołoporodowej.
W ramach przygotowań do porodu kobieta powinna spakować swoją torbę do szpitala i skompletować pełną wyprawkę dla dziecka. Być może dobrze by było, aby już w granicach 32-36. tygodnia ciąży kupiła wszystkie najważniejsze rzeczy do wyprawki, ponieważ często pierwsze objawy porodu – odejście wód płodowych czy skurcze – pojawiają się niespodziewanie. Co zatem powinna uwzględniać wyprawka dla dziecka?
Wyprawka dla dziecka
Odpowiednio zaplanowana wyprawka dla dziecka oszczędzi młodym rodzicom sporo stresu, gdy maluszek już pojawi się na świecie. Musi ona obejmować wszystkie ubranka, kosmetyki i produkty do pielęgnacji noworodka w ciągu pierwszych dni po porodzie. Przyda się też rożek lub kocyk, w który maluszek zostanie zawinięty po urodzeniu. W takim beciku łatwiej też będzie przystawiać dziecko do piersi i kołysać w ramionach.
Zanim jednak wyprawka dla dziecka zostanie przygotowana, warto zwrócić uwagę informacje, które udostępnia przyszłym mamom na ten temat wybrany szpital. Generalnie dobrym pomysłem jest uwzględnić w wyprawce dla pociechy:
- ubranka – najlepiej zapakowane osobno komplety składające się z bawełnianych śpioszków i kaftaników lub pajacyków
- skarpetki bawełniane
- niedrapki (rękawiczki);
- 2 czapeczki
- pieluchy tetrowe – 5 sztuk
- pieluszki jednorazowe – o dopasowanym rozmiarze, najlepiej „1”
- ręcznik kąpielowy
- kosmetyki do pielęgnacji dziecka, w tym krem przeciw odparzeniom
- chusteczki nawilżane wodą
- ubrania na wyjście ze szpitala, dopasowane do panującej pory roku
Wszystkie ubranka trzeba wyprać w delikatnym proszku lub w płatkach mydlanych, aby nie spowodowały podrażnienia wrażliwej skóry dziecka. W ramach wyprawki kupić trzeba także nosidełko dla dziecka, w którym będziemy mogli je przetransportować ze szpitala do domu.
Wyprawka dla przyszłej mamy
Wyprawka dla dziecka gotowa? Czas na skompletowanie wszystkich rzeczy, które będą potrzebne przyszłej mamie. W czasie samego porodu, na sali porodowej, jak i przy kilkudniowym pobycie na oddziale położniczym, kobieta potrzebuje wielu rzeczy i akcesoriów. Podstawą są koszule nocne – najlepiej bawełniane, rozpinane z przodu, które ułatwią przystawianie dziecka do piersi. Do tego trzeba zapakować miękkie, również bawełniane, biustonosze do karmienia piersią oraz kapcie i klapki pod prysznic. W torbie do szpitala dla przyszłej mamy powinny się ponadto znaleźć:
- ręczniki
- podkłady poporodowe
- majtki jednorazowe
- podpaski lub pieluchy poporodowe
- leki przyjmowane na stałe
- kosmetyki i przybory toaletowe
- ładowarka z telefonem
- notes i długopis
Oprócz tego ciężarna musi wziąć ze sobą do szpitala komplet dokumentów, które są niezbędne w trakcie przyjmowania rodzącej pacjentki na izbie przyjęć. Co powinno się wśród nich znaleźć?
Dokumenty w ramach wyprawki do porodu
Do przyjęcia przyszłej mamy do szpitala nie wystarczy jedynie dowód osobisty. Potrzebny będzie zestaw określonych dokumentów. Dobrze jest je wcześniej przygotować, aby w kluczowym momencie nie było konieczności ich kompletowania. Wśród dokumentów potrzebnych do porodu wymienić należy kartę przebiegu ciąży oraz aktualne wyniki zlecanych przez lekarza prowadzącego badań, takich jak:
- grupa krwi – wyłącznie oryginał badania,
- wszystkie wyniki badań USG,
- test na HBS Ag (badanie wykonane w III trymestrze),
- morfologia,
- test na HCV,
- test na WR,
- test na HIV (badanie wykonane w I i III trymestrze),
- test na toksoplazmozę,
- posiew z pochwy i odbytu w kierunku GBS-a,
- ewentualnie test na cytomegalię,
- inne badania wykonywane w czasie ciąży oraz wypisy z ewentualnych wcześniejszych pobytów w szpitalu w czasie ciąży.
Stres związany z przygotowaniami do porodu można ograniczyć. Zdobyta w tym zakresie wiedza i przygotowana wcześniej wyprawka dla dziecka i przyszłej mamy z pewnością okażą się w tym bardzo pomocne!
Ważna informacja
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość