Na czym polega liposukcja?
Liposukcja polega na mechanicznym usunięciu z interesującego nas obszaru ciała nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pierwsze wzmianki o próbach wykonania zabiegu tego typu pochodzą z przed niemal 100 lat. Jako pierwszy takiej próby dokonał w 1920 roku Charles Dujarier. Wykonywane przez niego zabiegi nie były jednak w pełni skuteczne, ponieważ do powstałych w ich wyniku ran wdawały się zakażenia. Przez następne dziesięciolecia chirurdzy na całym świecie pracowali nad udoskonaleniem metody, prawdziwy przełom nastąpił jednak dopiero w 1982 roku za sprawą francuskiego chirurga plastycznego Yvesa-Gerarda Illouz. Wprowadzona przez niego innowacja polegała na uprzednim wpuszczeniu w tkankę tłuszczową płynu, który zawierał skuteczny środek znieczulający, adrenalinę zapobiegająca nadmiernemu krwawieniu oraz hialuronizadę, czyli substancję mająca za zadanie rozpuszczenie tkanki tłuszczowej. Tak przygotowana tkanka tłuszczowa była odsysana z ciała wraz z substancją za pomocą specjalnego systemu ssącego.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, chirurg plastyczny z Kliniki Chirurgii Plastycznej Chęciński w Warszawie: Dziś do rozbicia tkanki tłuszczowej stosuje się nieco inne metody (m.in. ultradźwięki, laser lub tzw. wiązkę wodną), jednak sam sposób usunięcia tkanki tłuszczowej pozostaje podobny.
Obszary ciała, które można poddać liposukcji
Na wstępie koniecznie musimy zaznaczyć, że liposukcja nie jest zabiegiem służącym do odchudzania, a jedynie modelowania sylwetki w tych obszarach ciała, z których ciężko jest się pozbyć nadmiaru tłuszczu w inny sposób. Ciężko jest wymienić obszary ciała, których nie można poddać temu zabiegowi. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do wykonania liposukcji podejmuje lekarz po wykonaniu dokładnego badania, polegającego na określeniu rozmieszczenia i ilości tkanki tłuszczowej w danej części ciała. Najczęściej zabiegowi liposukcji poddawane są brzuch, uda, pośladki czy ramiona. Nie są to jednak jedyne części ciała, które mogą być temu zabiegowi poddawane. Zabieg liposukcji często stosuje się bowiem także np. u kobiet w okolicach kolan i kostek, a także w przypadku ramion i łydek. Dzięki temu znacznie można poprawić wygląd kończyn pacjentek, które po zbiegu wyglądają smukło i atrakcyjnie.
Liposukcje stosuje się także u mężczyzn, którzy borykają się z problemem ginekomastii tłuszczowej. Zabieg stosowany jest także w przypadku ginekomastii mieszanej oraz ginekomastii gruczołowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, ze w trakcie zabiegu nie zostaje usunięty komponent tkanki gruczołowej.
Jak więc widać liposukcja może być przeprowadzana w bardzo różnorodnych przypadkach. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o poddaniu się zabiegowi, koniecznie powinniśmy się udać na konsultację do lekarza specjalizującego się w chirurgii plastycznej.