Przekonaj się sam, że odświeżenie pomieszczenia w domu nie jest wcale takie trudne.
Wybierz najlepszą porę na prace malarskie
Najbardziej korzystną temperaturą na prace malarskie jest przedział pomiędzy 10-20oC. W przypadku użycia farby istotne jest także, aby w pomieszczeniu nie było zbyt sucho. Im jest zimniej, tym znacznie większa temperatura powietrza. Dlatego też za malowanie najlepiej zabrać się jesienią, albo wiosną. Jeżeli już koniecznie chcemy malować dom zimą, dobrze jest kilka godzin przed pracą zakręcić kaloryfery i przewietrzyć pomieszczenie. Zupełnie odwrotnie należy postępować podczas schnięcia farby. Nie powinno się robić wtedy przeciągów.
Zabezpiecz pomieszczenia zanim rozpoczniesz malowanie ścian.
Po usunięciu mebli, należy przykryć podłogę folią malarską. Jako, że folie są śliskie, nie sprawdzą się niestety na twardych posadzkach, takich jak terakota, czy kamień. Jeżeli będą zbyt cienkie, łatwo je uszkodzić i zabrudzić meble, albo podłogę. Folie trzeba przykleić taśmą malarską do listewek podłogowych. Im większa płachta folii, tym lepiej, bowiem nie będziemy musieli łączyć ze sobą kawałków i zakryjemy odrazu całość wyposażenia.
Oczyść podłoże zanim rozpoczniesz malowanie
Jeżeli nasza ściana będzie brudna i pokryta smugami, żadna farba nie będzie się na niej dobrze trzymała. Nie ważne, czy będą to zwykłe farby, czy na przykład farby dekoratorskie. Każdy rodzaj farby musi być nakładany na czystą powierzchnię. Tłuste plamy i smugi myjemy specjalnym mydłem malarskim, albo mieszanką wody i płynu do naczyń. Warto także poddać czyszczeniu powierzchnie, które są często użytkowane przy drzwiach, oknach, czy wokół włączników światła. Należy mieć na uwadze, że umyte ściany muszą dokładnie wyschnąć, zanim zaczniemy je malować, dlatego też musimy uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli bardzo się spieszymy, możemy z powodzeniem zastosować najpierw farbę podkładową, która zakryje zabrudzenia i odizoluje od nich nową warstwę farby. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, przeznaczone właśnie do tego celu.