Po czym rozpoznać wrastające paznokcie?
Na co dzień nie przyglądamy się zbyt szczegółowo naszym stopom, więc łatwo przeoczyć różne dolegliwości ze ich strony. Również problem wrastających paznokci zaczyna się od niewielkiego bólu, który często zostaje zignorowany. Dopiero gdy ból się nasila, pojawia się obrzęk, a także krwawienie i stan zapalny, zauważamy, że coś jest nie tak. Bezpośrednią przyczyną wrastających paznokci jest wrośnięcie tkanki paznokcia w miękką tkankę wokół skóry paznokcia.
Dlaczego paznokcie wrastają?
Jedną z częstych przyczyn wrastania paznokci jest nieprawidłowy sposób ich obcinania. Paznokcie powinno się obcinać w kwadratowy kształt, nie należy zaś zaokrąglać paznokci. Do innych przyczyn wrastania paznokci zaliczamy także noszenie niewłaściwego obuwia, skłonności genetyczne, nadwagę, a także urazy w obrębie stóp czy paznokci.
Metody leczenia wrastających paznokci
W przypadku zaobserwowania problemu wrastających paznokci należy wybrać się do podologa, czyli specjalisty, który zajmuje się leczeniem stóp. Obecnie paznokieć wrastający warszawa najczęściej leczy się nie metodami chirurgicznymi, które wiązały się z dłuższą rekonwalescencją, lecz innymi metodami, takimi jak metoda kostki Arkady czy klamry ortonyksyjne. Metoda kostki Arkady pozwala na uzyskanie efektu już po pierwszym zabiegu - paznokieć przy użyciu specjalnego urządzenia ustawia się w prawidłowej pozycji, a następnie utrwala przy użyciu akrylu, który można pomalować lakierem czy żelem. Zastosowanie tej metody przynosi natychmiastową ulgę w bólu, choć sam zabieg bywa przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Również klamry ortonyksyjne pozwalają na stopniowe przywrócenie płytki paznokcia do właściwej pozycji. Wrastające paznokcie to problem nie tylko estetyczny, dlatego nie należy go ignorować.