Nie musimy jednak rezygnować z niespotykanego i olśniewającego wyglądu. W końcu świat nie kończy się nie ekskluzywnych sklepach, olbrzymich kamieniach i metalach szlachetnych. Wykorzystując potencjał rękodzieła artystycznego możemy osiągnąć niespotykane efekty i znaleźć biżuterię, która wprawi wszystkich w osłupienie.
Biżuteria ręcznie robiona
Marylin Monroe powiedziała kiedyś, że diamenty są najlepszym przyjacielem dziewczyny. Być może miała rację, ale szczerze mówiąc – kto z nas jest w stanie odróżnić prawdziwy kamień szlachetny od najzwyczajniejszego szkła jubilerskiego? Oprócz tych drugich istnieje przecież pełna gama kamieni półszlachetnych i minerałów, które nie kosztują zbyt wiele, a prezentują się naprawdę olśniewająco. Właśnie ich potencjał wykorzystują artyści zajmujący się rękodziełem artystycznym. Prawda jest okrutna – gustownie wykonana ozdoba z miedzi albo metalu potrafi przyćmić niejedną złotą kolię, a agat albo jadeit może przyćmić najmisterniej szlifowany diament. Warto poznać sekrety warsztatu rękodzielników i wzbogacić swoją kolekcję o kilka sztuk tej nieszablonowej i pięknej biżuterii.
Ozdoby decoupage
Technika decoupage jest bardzo popularna, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, na czym tak naprawdę polega. Artyści zajmujący się tym typem rękodzieła naklejają na różne powierzchnie (np. drewno, ceramikę, metal, szkło lub tworzywa sztuczne) papiery i serwetki, a następnie pokrywają je ozdobami i warstwami lakieru. Dzięki temu wzór „wtapia się” w przedmiot i nie jest wyczuwalny. Takim sposobem powstają niebanalne i piękne ozdoby, które znakomicie sprawdzają się w rustykalnych projektach. Są także genialnym uzupełnieniem królującego ostatnimi czasy stylu boho, który uwielbia charakterystyczne i nieszablonowe ozdoby.
Biżuteria sutasz
Haft sutaszowy z pewnością należy do jednej z najbardziej spektakularnych i efektywnych technik. Dla powstania ozdoby tego typu niezbędne są trzy materiały: kaboszony, czyli gładko oszlifowane kamienie, sutasz – plecione sznurki, którymi oplata się kamienie, minerały lub koraliki i filc wykorzystywany w charakterze bazy. Ozdoby wykonane techniką sutaszu potrafią naprawdę przyćmić te, które znajdziemy w salonach jubilerskich. Niejednokrotnie w biżuterię tego typu wplecionych jest kilka różnych kamieni lub koralików. Są niezwykle pięknie i kunsztowne, mogą stać się częścią nawet najbardziej wytwornych kreacji.
Ozdoby z filcu
Kto powiedział, że biżuteria to tylko kamienie i metale szlachetne? Przecież niejednokrotnie poszukujemy czegoś lżejszego, idealnie dopasowanego do letnich outfitów. Właśnie takie są ozdoby wykonane z filcu. Ten niepozorny materiał w rękach artystów zamienia się w niepowtarzalną ozdobę. Można wykonywać z niego niepowtarzalne naszyjniki i bransolety, różniące się zarówno kolorem, jak i kształtem.
Biżuteria z modeliny
Kojarzy nam się z przedszkolnymi latami. Kiedyś robiliśmy z niej figurki i śmieszne zabawki. Teraz może przerodzić się w pełnoprawną ozdobę. Rękodzielnicy zajmujący się rzeźbieniem z modeliny potrafią tworzyć przepiękne modele, które dodadzą świeżości i blasku każdej kreacji. Nad ich zakupem powinny zastanowić się zwłaszcza kobiety preferujące lekki, dziewczęcy styl. Efekt gwarantowany!
Tekst powstał we współpracy z artillo.pl - platformą umożliwiającą sprzedaż produktów handmade.